Aleks Verner: Olukord maailmas paneb arendajaid mõtlema ja tegutsema

Restate hoiab end alati majanduse ja trendidega kursis ning jälgib muutusi turgudel. Tänasel päeval oleme paljude arvates energiakriisi arengujärgus.

Maagaasi hind on viimastel aastatel üsna oluliselt tõusnud. Näiteks 2021. aastast 2022. aastani tõusis hind 354% võrra – 2020. aasta detsembri perioodi 0,287 eurolt kuupmeetri kohta 2021. aasta detsembri perioodiks 1,304 euroni kuupmeetri kohta. Eesti Gaas on praegu oma kliente juba teavitanud, et kodutarbija paketi hind tõusis septembris 2,65 euroni kuupmeetri kohta ja kerkib oktoobrist 4,10 euroni. Ka elektrihinnad on tõusnud, ent mitte nii palju kui gaasi hind.

Võrdselt tähtsad on nii tulevased üürnikuid kui investori

Ringtee Stock Office (aadressil Suurvälja tee 5, Vaela küla, Kiili vald) sai ehitusloa 2021. aastal ning ehitus sai alguse 2022. aasta esimestel kuudel. Algselt oli plaanis hoonesse rajada gaasiküte, mida on pikka aega peetud üheks säästlikumaks energiaallikaks. Ent 2022. aasta märtsikuuks oli selge, et kogu Euroopat mõjutava Ukraina sõja tõttu toimuvad energiasektoris suuremad muutused ning arendusobjektidesse planeeritud gaasiküttega kaasnevad oma riskid. Koheselt alustas projektitiim olukorra analüüsimist ja sobivate alternatiivide leidmist.

Ühe gaasiküttega arendusprojekti näitel oli gaasi hind projekteerimise hetkel 0,89 eurot, ent oktoobriks ennustatakse juba hinda 4,10 eurot. Gaasi hinnad on neljakordistunud ning kliendi jaoks on tegu olulise kulude kasvuga. Samas nõuab ka gaasiseadmete väljavahetamine mitmeid muudatusi ehitusprojektides ja juba sõlmitud kooskõlastustes, samuti eeldab see strateegiliste otsuste tegemist, sest mitmed seadmed on juba tellitud ega kuulu tagastamisele. Vähem oluline pole ka asjaolu, et mitmed ärihoone rendilepingud on juba sõlmitud ja igakuised üürihinnad kokku lepitud.

Peale põgusat arutelu tegidki Restate ja Eventus Ehitus strateegilise otsuse võtta enda kanda täiendavate lisaseadmete tellimisega seotud kulud – Ringtee Stock Office ärihoonesse paigaldatakse täiendavad õhk-õhk ja õhk-vesi süsteemid. Tänu antud sammule muutuvad tulevaste klientide igakuised kulud madalamaks, ent üürihind (m2/€) ei tõuse. 

Eelnev samm võimaldab Ringtee Stock Office ärihoone üüriklientidel püsida ka keerulistel aegadel konkurentsivõimelisena ja väljuda energiasektori keerulistest aegadest väiksemate kahjudega. Samuti on ärihoone tänu sellele säästlikum ja tulusam, mis muudab selle atraktiivsemaks ka tulevaste investorite või fondide jaoks.

Ringtee Äripargi arendajad Restate ja Eventus Ehitus on valmis vajadusel ehitusprojektides muudatusi tegema ega jäta klientide heaolu nimel häid ja kasulikke lahendusi rakendamata ka juhul kui otsusega kaasnevad lisakulud. Kusjuures kliendid on meie jaoks nii äripindade üürnikud kui ka tulevased fondijuhid, kes omandavad rahavoo objekte.

Ringtee Stock Office ärihoone energiatõhusus

Ringtee Äripargis asuv Stock Office ärihoone omab A-energiamärgist ja hoone katusele paigaldatakse päikesepaneelid, lisaks saab iga ettevõte oma äripinnal ventilatsiooni ja kütet ise vastavalt oma vajadustele ja soovidele reguleerida. Laoruumide kütmiseks on kaks võimalust – gaasiküte ja õhk-õhk küte. Kütmine temperatuuril kuni -15 °C toimub õhk-õhk soojuspumpadega ning sealt edasi gaasikatlamajaga ning puhuritega. Samas saab hoone haldur tulevikus vahetada hoone ladude kütteliiki lähtudes kehtivatest hindadest. Taoline süsteem annab igale kliendile kindlustunde, et kulud ruumide küttele on võimalikult optimaalsed, vastavalt turu seisule. 

Lisaks A-energiaklassile on Stock Office hoonel peale valmimist ka BREEAM sertifitseeritud energiamärgis. BREEAM on üks mõjukamaid keskkonnaalase hindamise meetodeid, mille puhul annab sõltumatu osapool – Building Research Establishment (BRE) – hinnangu hoone kvaliteedile. BREEAM on tuntud kui maailma esimene laiapõhjalistel hindamiskriteeriumitel põhinev rohemärgis, mis võimaldab hinnata terviklikult hoone energiatõhusust ning keskkonna- ja kasutajasõbralikkust hoone elukaare igas tsüklis.

Tänasel päeval on erinevused hoonete energiatõhususes sedavõrd suured, et ettevõttel on kasumlikul üürida äripinda kallima ruutmeetrihinnaga uues A-energiaklassiga hoones kui soodsama üürihinnaga vanemas B- või C-energiamärgisega ärimajas. Uue ja kaasaegsete tehnosüsteemidega ärihoone kõrvalkulud on oma eelkäijatest tunduvamal madalamad, mille tulemusel on võimalik äripinda vahetades optimeerida ettevõtte kulusid kasutades kõiki uue hoone eeliseid. Juhul kui ka hoone rendihind on madalam kui teistel samaväärsetel projektidel, siis on üürniku jaoks võit kahekordne.

Kokkuhoid üüri- ja energiakuludelt pole muidugi ainus kõnealuse ärihoone tugevus. Ettevõtja seisukohast on samavõrdselt olulised vajadustele vastavad ruumilahendused, mis tagavad parema sisekliima, aitavad hoida kokku logistikaga seotud kulusid ja hõlbustavad igapäevaseid toimetusi. Uuele hoonele omaselt kehtib ehitusgarantii ning samuti ei saa unustada probleemivaba parkimist, mida paljude ärihoonete puhul enam kahjuks iseenesest mõistetavaks pidada ei saa. 

Ringtee Äripark on uus logistika- ja tööstuskeskus Kiili vallas, Harjumaal. Logistika tuiksoonel asuval 25 hektari suurusel alal paikev ärihoonete kompleks mahutab tulevikus mitmeid ambitsioonikaid ettevõtteid, kes hindavad tänapäevast arhitektuuri, kaasaegseid hooned ja mugavaid logistilisi lahendusi. Kui ka sinu ettevõte vajab uut äripinda ning Ringtee Äripark tundub selleks sobivat, siis võta julgelt ühendust Restate kinnisvara konsultantidega. 

Rohkem info Ringtee Äriparki rajatava Stock Office kontseptsiooniga ärihoone kohta leiate veebiaadressil www.ringtee.restate.ee/stock-office.  

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.