Tagasi

Rasmus Tali: ees ootab läbi aegade kõige aktiivsema ning mahukama arendustegevuse ja kasvu aastaga – ning me oleme selleks väljakutseks valmis!

Restate jaoks oli 2021 märgilise tähtsusega ja oluline kasvuaasta – brändinime Restate taha koondasime kolm ettevõtet ning alustasime arendustegevuse ja nõustamise teenuse kõrval ka varahalduse teenuse pakkumist. Eelnev eristab meid selgelt teistest turul tegutsevatest vahendajatest ning arendajatest, sest ühena vähestest suudame pakkuda oma klientidele tulemuslikku terviklahendust. 

Ootamatu oli kindlasti praegusele ajale omane turbulentsus, sealhulgas pidev ehitushindade kasv, millele paraku üürihinnad nii kiiresti järele ei tule. Samas tõi aasta kaasa ka üllatusi ja uusi võimalusi, sest kiiresti kasvavad elektri ja kütte hinnad sunnivad üha enam vaatama uute äripindade poole, mis oleks energiatõhusad ja võimalikult efektiivsed. 

Lisaks ettevõtte meeskonna tugevdamisele, kasvatasime jõudsalt ka oma uusarenduse mahtusid ning võtsime mitmeid uusi positsioone – olulisemad arenduste kinnistud said soetatud uue Ikea kõrval, kuhu rajame Ringtee Äripargi ning Laagrisse, kuhu rajame Tänassilma Äripargi. Möödunud aasta lõpus oli meil arenduspotentsiaaliga maid kokku ca 750 000 ruutmeetrit, mis vastab meie lähiaastate ambitsiooniga ja planeeritud mahtudega ning ka jätkuva nõudlusega turul. Hetkel on meil korraga töös tervelt neljateistkümnes erinevas asukohas paiknevat uusarendust kogumahus üle 150 000 müüdava ja väljaüüritava ruutmeeri ning peamiselt on tegemist Stock Office tüüpi ärihoonetega, millele on lisandunud on ka projektid, mis mõeldud eeskätt kaubandusele ja büroopindadele. Väiksemas mahus leiab meie portfellist ka elukondlikke projekte. 

Meie enda poolt turule toodud kontseptsiooniga Stock Office ärihooned on jätkuvalt kasvava nõudlusega, sest üha enam ettevõtteid on avastanud selle kontseptsiooni pikaajalise efektiivsuse ja kokkuhoiu võimalused – kokkuvõttes on need tugevad eelised, miks just sellist tüüpi ärihoonet valida oma ettevõtte uueks koduks. Samuti aktiveerus möödunud aastal klientide huvi nn Built-to-suit hoonete vastu ehk üha rohkem tootmise ja laondusega tegelevad suuremad ettevõtted soovivad, et pakuksime neile võtmed kätte terviklahendust ja ehitaksime täpselt ettevõtte soovide järgi tootmis- või laohoone koos kontorite ja muu vajalikuga.

Möödunud aastal saime valmis ja andsime klientidele üle kaks kaasaegset kaubandusele suunatud ärihoonet, millest esimene oli Linnamäe Keskus koos Prisma Peremarketiga ning teine Tähesaju City’s asuv Tähesaju Kaksikute esimene hoone. 

Kui vaadata, mida toob alanud 2022 aasta, siis näeme kinnisvaraturu jätkuvat kasvu, mida eeskätt toetab elamusektor. Siseneme uude aastasse teadmatuses, mida teevad ehituse hinnad ja kuidas sisendhinnad mõjutavad müügi-ja üürihindu ning kuidas turg kõrgemad hinnad vastu võtab. Kuna hinnakasv jätkub, siis üha rohkem tõuseb nõudlus madalate kuludega energiatõhusate uusarenduste vastu, mis vastavad võimalikult parimal viisil klientide vajadustele nii ruumiplaneeringu kui asukoha ja logistika osas. Seega on meie fookuses just selliste klientide vajaduste kaardistamine ning neile parima lahenduse pakkumine.

Selle tõestuseks ongi üheks oluliseks uueks sammuks meie uute rajatavate hoonete ehitus vastavalt BREEAM standardile, mis on laiapõhjalisel hindamiskriteeriumil põhinev rohemärgis. BREEAM võimaldab hinnata terviklikult hoone energiatõhusust, keskkonna- ja kasutajasõbralikkust ning kestlikkust hoone terve elukaare igas tsüklis.

Sel aastal plaanime alustada tervelt 8 uue ärihoone ehitusega, mis kokku moodustavad üle 45 000 m2üüritavat kaubandus-, lao-, tootmis- ja büroopindu. Alustame Stock Office ärihoonete ehitusega Smuuli tänava juures asuva Solo Stock hoonega, kahe ärihoonega Ringtee Äripargis Kurnas ja kahe ärihoonega Tänassilma Äripatprgis Laagris. Lisaks alustame R1 Stock laohoone ehitusega Ringtee ääres Rae vallas ning Koplis Marati tänaval asuva kaubandus-büroo ja üürikorterite arendusprojektiga. Lähiajal avalikustame veel mitu uut ja põnevat arendusprojekti. 

Kui rääkida 2022 aastal valmivatest projektidest, siis sel aastal valmivad kaks uusarendust, millest esimene juba märtsis valmiv Priisle Äripargi viimane etapp (ca 3500 m2 äripindu) ning juunis valmiv Tähesaju Kaksikute teine hoone (ca 5000 m2 kaubandus, büroo ja laopindu).

Lisaks nõustamise ja arendustegevusele paneme suuremat fookust ka varahaldusega seotud tegevusele, mis tähendab meie hallatava portfelli mahu kasvatamist 90 000 ruutmeetrini ning investoritele tootlikkuse stabiilset kasvatamist.  Seega on Restate jaoks tegemist läbi aegade kõige aktiivsema ning mahukama arendustegevuse ja kasvu aastaga – ning me oleme selleks väljakutseks valmis!