Aeg on käes tutvustada meie järgmist staari Kristen Tamme. Kristen on Eesti ühe suurima virtuaalreaalsuskeskuse Futuruum algataja ning järjekindel maailmarändur.

1) Kirjelda ühe lausega – kes sa oled ja millega sa tegeled?
Olen tulevikku vaatav tehnikahuvilisest reisisell. VRisten nagu sõbrad mulle naljaga ütlevad. VR tähendab virtuaalreaalsust, mis mind tänaseks täielikult enda keerisesse tõmmanud on.

2) Kuidas sa Restate’i sattusid ning mis milline on/oli su kogemus?
Ülikooli esimesel aastal oli üheks õppekava mooduliks kinnisvara, kus tuli teha ka suvine praktika. Ainetundide raames puutusin kokku Ardiga, kes rääkis ärikinnisvarast, kinnisvaraarendusest ja investeerimisest. Tundus niivõrd põnev, et pakutud esialgne praktikakoht elupindade osakonnas jäi soiku ja leidsin ennast hoopis ärikinnisvara sektorist. Aastad Restate meeskonnas võimaldasid mul mitme mahuka kinnisvaraprojekti meeskonnas oma panuse anda ja paljude kommertsobjektide käekäiku kujundada.

3) Mida arvad KV turu seisust praegu ning mis olulist on muutunud viimase 5 aastaga?
Kinnisvaraturg on lõppkliendile tervislik – suunatud kvaliteedile ja innovatsioonile. 5 aastat tagasi tuli arendajatel vähem vaeva näha, et kinnisvaraobjektile ostja või üüriline leida. Internetikaubandus, proptech, keskkonnaregulatsioon, muutuvad tarbimisharjumused ja linnaruum kujundavad uusi trende kinnisvaraarenduses.

4) Mis on kinnisvara juures kõige olulisem?
Ikka asukoht.

5) Millise investeeringu teeksid täna? Millise investeeringu oleksid teinud 5 aastat tagasi?
Täna investeeriksin kinnisvarasse, millega on vähemal või suuremal määral seotud loomeettevõtted, kreatiivsus, kogukong ja vaba aeg. Kinnisvarasse, millega inimesed seostaksid ennast rohkem kui lihtsalt hoonega, kus kontoritunde ümber veeretada või businessit teha. Sirgjoones mõeldes tähendab see maju, millel juba on iseloom ja/või ajalugu. Võib juhtuda, et ajalugu ja iseloom maksavad mõni kord liiga palju raha. Sel puhul tuleb iseloom luua.
5 aastat tagasi oleksin investeerinud laondus- ja tootmiskinnisvarasse, sest seal oli vanade amortiseerunud hoonetega selge väärtusloome.

6) Mis muudatused tulevik tuua võib, kas ja millal tuleb buum/kriis?
Kriisi ei näe. Küll aga on tõusnud kulude ja nõudlikuma kliendi tõttu vähenenud sektori ettevõtete marginaalid. Ettevõtted, millel on rasvakiht õhuke võib olla vaja ainult 1-2 ebaõnnestunud projekti ja tuleb uksed kinni panna. Näeme seda juhtumas ehitusettevõtetega. Planeerimine ja täpne eelarvestus on võtmetähtsusega.

7) Kui saaksid iseenda 10 aastat nooremale versioonile midagi tähtsat öelda siis mis see oleks?
Anna gaasi! Kuni 2019 detsember on kõik hästi.

8) Mis sa Restate´ist kaasa said ja kui paljut õpitust siiani kasutad?
Sain kaasa suurel hulgal praktilisi oskusi läbirääkimisteks. Kasutan neid igapäevaselt ja olen tänulik. Teine oluline oskus on seada ennast erinevate osapoolte kingadesse ja leida nn. valupunktid erinevate nurkade alt vaadates. Need kaks oskust on aidanud mul langetada olulisi otsuseid. Kolmandaks, õppisin usaldama numbreid.

9) Mida tahaksid oma Restate kolleegidele öelda?
Aitäh, et hoidsite huumori igapäevase komponendina tööpäevas.

10) Mida tahaksid lugejatele öelda?
Lihtne on end argiellu ‘unustada’ niimoodi, et aeg lendab ja meenutustväärt sündmusi on aasta jooksul ühekäenäppudel. Selle vältimiseks on hästi toimiv abinõu. Tehke oma reisidest videod, talletage need endale mugavas kohas (youtube, arvuti, telefon vm) ja aeg-ajalt vaadake videosid, et reisid värskelt meelde tuletada. On suur tõenäosus, et reisivideote vaatamine lõppeb tund aega hiljem lennupileteid lapates. Ja nii see kordub

Erich Kivi / Restate


SHARE

Ole kursis ärikinnisvara turuga!

Uudiskiri sisaldab kinnisvara-alaseid uudiseid, trende ja pakkumisi.
E-maili sisestamisega lubad meil endaga ühendust võtta ja infot edastada.
Soovi korral saad oma eelistusi täpsustada meie esimeses kirjas.
Tutvu meie viimase uudiskirjaga siin!