Eelmisest aastast jääb palju asju pikaks ajaks meelde. Alustades muidugi sellest, et ükski majanduskriis ei ole ennustatav. Kuigi paljud ennustasid, et uus kriis tuleb täiesti uuest valdkonnast, siis pandeemiat oskasid siiski vaid vähesed kahtlustada. Nüüdseks on see meie elu juba pea aasta mõjutanud ja saame teha kokkuvõtteid.  

Tere hea Restate Uudiste lugeja. 

Täname, et olete meiega! Eelmisest aastast jääb palju asju pikaks ajaks meelde. Alustades muidugi sellest, et ükski majanduskriis ei ole ennustatav. Kuigi paljud ennustasid, et uus kriis tuleb täiesti uuest valdkonnast, siis pandeemiat oskasid siiski vaid vähesed kahtlustada. Nüüdseks on see meie elu juba pea aasta mõjutanud ja saame teha kokkuvõtteid. 
Kinnisvara sektorit on see kriis puudutanud vähem, kui eelmisel kevadel arvasime. Kevadise isolatsiooni mõjud kadusid elukondlikus segmendis praktiliselt hetkega. Ärikinnisvaras on taastumine olnud rahulikum ja kõik mõjud veel nägemata. Riiklikud toetusmeetmed on hoidnud elus suurt hulka ettevõtteid ja jätkuvad ka esimeses kvartalis. Majanduse üldisele käekäigule on see pigem hea. Kes sellest kriisist edukalt väljub selgub ilmselt selle aasta teises pooles. 
Restate tegi kriisis mitmeid olulisi muudatusi oma töökorralduses. Tõime kõik oma inimesed püsitasudele, panime veelgi suuremat rõhku meeskonnatööle ja keskendusime oma põhifookuse väikelogistika projektidele. Tulemuseks oli meie ajaloo kõige edukam kvartal. Aastat alustame sama fookusega. Samas oleme laiendamas oma spektrit ka elukondlikule kinnisvarale, mis peaks tulevikus tururiske maandama. 

Neljas kvartal oli edukas kogu kinnisvara sektorile laiemalt. Investeeringute mahud kasvasid. Tehinguaktiivsus tõusis. Ärikinnisvara puudutas see kõige rohkem just logistika segmendis. Eelmisel kevadel ennustatud tootlustaseme langus realiseerus. Kui varem eeldati logistika sektoris 8% või paremat tootlust, siis eelmisel aastal tõsteti selgelt küsimus MIKS!?
Turu aktiivsus, usaldatavus ja toote kvaliteet on juba praktiliselt võrreldav müügipindadega. Selle tulemusel liikusidki tehingu tootlused selgelt alla 8%. Ennustame, et see trend ei muutu. Vakantsused on madalad ja üüritasemed selges tõusus.
Büroo ja kaubanduspindade on juba eelmise kriisi eelsest ajast olnud selgelt 7% piirkonnas. Parimate objektide hind ei muutu. Nõrgema kontseptsiooni või asukohaga projektide tootlused ja vakantsus on pigem tõusus. See võib tähendada märgatavat vara väärtuse langust nendes segmentides. Kindlasti tuleb siin arvestada uute kontseptsioonidega.
Investori seisukohalt võib siin olla tegemist põneva võimalusega. 
Majutussektorile kahjuks pole lühikeses perspektiivis midagi rõõmustavat öelda. Tundub, et oleme silmitsi juba teise „kadunud“ aastaga. Samas tehti prognoos selle sektori taastumisele ca 2024 aastaks juba kevadel. Ilmselt on see tõele lähedal. Jällegi võimaluste segment – hea hetk turgu võtta ja kasvada üle konkurentide.

Sellistes tingimustes on meie poolsed soovitused järgmised: 
- Logistika pakub endiselt head investeerimistootlust! Krediteerimise tingimused on soodsad ja lähiajal raha hinna kasvu ei prognoosita. 
- Büroo segmendis on suurem raputus juba ära olnud. Koju jäämise otsused tehtud ja pilt tulevikku on selgem. Tuleb arvestada, et kontseptsioonid muutuvad ja efektiivsuse otsingul vähendatakse ka kontoripinna suurust.
- Ühistöö aladele me surma ei ennusta. Pigem on tegemist paindliku ja muutuvasse ärikeskkonda sobiva kontseptsiooniga ja kui toimub turujaotamise muutus, siis pigem professionaalsuse kasuks.
- Büroo investeeringu puhul jälgi vakantsusi.
- Asukoha eelistest olulisem on halduse ja teenuste kvaliteet.
- Kaubanduse liikumine e-kanalistesse muudab kaubakeskuste nägu. Suured müügisaalid jäävad tugevate brändide meeleolu loojaks. Keskmise suurusega mängijad peavad arendama oma digikanaleid ja olema valmis lippulaevade efektiivsemaks muutmiseks.
- Meelelahutuse pealetung jätkub. Kaubanduspinda investeerides ole valmis kontseptsiooniga tööd tegema. Selle eest saab ka paremat tootlust küsida!
- Tootmispinna efektiivsuse otsing jätkub. Automatiseerimine ja lisaväärtuse kasv paneb suuremad nõuded pinna kvaliteedile. Ilmselt pakub see segment logistikaga sarnaselt üürivoo parandamise võimalusi!
- Majutuse osas juba ütlesime, et tõde näeme alles 3 aasta möödudes. 

Loodame, et leiate väärt lugemist meie järgmistes lugudes! 
Edukat aastat soovides,
Ardi Roosimaa

 

Et näha meie uudiseid ja kampaania- ning uusi pakkumisi turul siis tutvu meie täispika uudiskirjaga siin: https://mailchi.mp/7d07c1496a17/restate-kvartaalne-rikinnisvara-uudiskiri-7217301SHARE

Ole kursis ärikinnisvara turuga!

Uudiskiri sisaldab kinnisvara-alaseid uudiseid, trende ja pakkumisi.
E-maili sisestamisega lubad meil endaga ühendust võtta ja infot edastada.
Soovi korral saad oma eelistusi täpsustada meie esimeses kirjas.
Tutvu meie viimase uudiskirjaga siin!